Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

„Zanim skończysz śniadanie tego ranka, będziesz polegał na połowie tego świata – Martin Luther King

Ciekawa myśl. Ale zarazem przygnębiająca, kiedy zdasz sobie sprawę, że ludzie, którzy uczestniczyli w produkcji twojej kawy i muesli są z pewnością eksploatowani i gnębieni przez niesprawiedliwy układ sił w handlu światowym. 

Fair Trade daje nowe możliwości ludziom na obu końcach łańcucha dostaw. Producentom oferuje godziwe dochody za ich produkty i możliwość inwestowania w przyszłość. Konsumentom daje możliwość kupowania wysokiej jakości produktów ze świadomością, że ich wytwórca nie był wyzyskiwany oraz umożliwia wystąpienie przeciwko niesprawiedliwemu systemowi międzynarodowego handlu, który nas wszystkich wykorzystuje.

Ale co możesz zrobić? Czy na pewno jest to poza twoją kontrolą? Nie, takie myślenie to błąd. Możesz kupować produkty Fair Trade. I możesz dołączyć swój głos do tej Wielkiej Akcji.”

Można inaczej! Można sprawiedliwie! 8 maja tysiące ludzi na całym świecie demonstruje swoje poparcie dla ideii Fair Trade – Sprawiedliwego Handlu. Jest to forma pomocy rozwojowej realizowanej z udziałem konsumentów, przez organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa, na rzecz społeczności drobnych producentów i pracowników z krajów globalnego Południa.Sprawiedliwy handel opiera się na kilku podstawowych zasadach:

 • Uczciwa cena jaką otrzymują producenci za swoje produkty (jej cena jest ustalana z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowan oraz pokrywa koszty zrównoważonej ekologicznie i sprawiedliwej produkcji)
 • Bezpiecznej i opartej na szacunku polityki handlowej (bezpośrednie relacje, skracanie łańcucha pośredników)
 • Sprawiedliwe płace i odpowienie warunki socjalne (nie wykorzystywanie dzieci, równość kobiet i mężczyzn, bezpieczne warunki)
 • Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką (spółdzielnie, stowarzyszenia, związki zawodowe)
 • Dążenie do zwiększania niezależności producentów

Przestrzeganie tych norm zapewnia niezależny system sertyfikacji produktów, dzięki któremu my – konsumenci – jesteśmy w stanie stwierdzić czy dany produkt został wytworzony z poszanowaniem praw człowieka i ekologii.  System certyfikacji zorganizowany jest wokół dwóch uzupełniających się nurtów World Fair Trade Organization (który certyfikuje organizacje członkowski takie jak NGOsy, dystrybutorów, importerów, wytwórców), oraz drugi nurt nakierowany bezpośrednio na  oznaczanie produktów logiem Fairtrade.

 

Produkcja podlega kontroli na każdym etapie od początku do końca. Dzięki temu konsument ma pewność, że konkretny towar jest gwarancją lepszego losu dla producentów z globalnego Południa.

Gdzie w Lublinie można kupić produkty z logiem Fairtrade;

 • Supermarket Delima w Galerii Plaza
 • Delikatesy ALMA
 • Magiczny Ogród w galerii handlowej Leclerc
 • Tesco
 • Staropolska Galeria Smaku przy ul. Krakowskie Przedmieście 41
 • Kawiarnia Kawka ul. Okopowa 9 1/2
 • Kawiarnia Między Słowami ul. Rybna 4
 • Kawiarnio – Księgarnia Spółdzielnia ul. Peowiaków 11

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: