Świat Wolny Od Kary Śmierci

Amnesty International każdego dnia walczy o świat wolny od kary śmierci. Jest ona pogwałceniem podstawowego prawa do życia. Jest to kara nieodwracalna, zaś wszytskie systemy władzy popełniają błędy. Tak długo jak będzie możliwość stosowania kary śmierci, tak długo będzie prawdobodobieństwo skazywania na śmierć osób niewinnych.

Kara śmierci jest najokrutniejszą, nieludzką i upokarzającą karą. Nie ma „humaniternego” sposobu odebrania komuś życia. Znanych jest wiele przypadków w których śmiertelne zastrzyki zwane „humanitarnymi” powodowały śmierć w męczarniach:

„Romell Broom, został skazany na śmierć. Dopuścił się niewybaczalnego przestępstwa.  Zastrzyk śmierci gwarantował mu szybką i bezbolesną śmierć. Nieoczekiwanie, już na początku egzekucji pojawiły się problemy. Kaci nie mogli znaleźć żyły, w którą mieli wbić „zastrzyk śmierci”. Po 18 próbach poddali się.
Na sali zdenerwowanie rosło z minuty na minutę. Zdenerwowany skazaniec, po dłuższej chwili, zaczął pomagać swoim katom i szukać żyły do której mogliby wprowadzić mu truciznę…. Po dwóch godzinach Romell nie wytrzymał napięcia, schował twarz w dłoniach i wpadł w przeraźliwy płacz.

Problemy z wykonaniem wyroku pojawiły się już wielokrotnie. W 2007 roku, Christopher Newton spędził w celi śmierci tak dużo czasu, że podczas wymierzania kary pozwolono mu skorzystać z toalety.
Rok po tej sytuacji Joseph Clark umierał przez 40 minut, zamiast regulaminowych ośmiu, krzycząc, że zastrzyk na niego nie działa.”

Jedynym krajem w Europie, wykonującym karę śmierci, jest Białoruś. Dokonuje się jej w tym kraju w wyjątkowo okrutny sposób, poprzez strzał w tył głowy, a rodziny skazanych nie są informowane o dniu wykonania egzekucji i miejscu pochówku bliskiej im osoby.

W Stanach Zjednoczonych, jedynym kraju w obu Amerykach wykonującym egzekucje, orzeczono w 2010 roku co najmniej 110 wyroków śmierci.

Chiny w 2010 roku zastosowały karę śmierci wobec tysięcy osób za różne przestępstwa, w tym wykroczenia bez użycia przemocy. Ponadto, orzekano karę śmierci po postępowaniach, które nie spełniały międzynarodowych standardów sprawiedliwego procesu

Władze Iranu potwierdziły egzekucje 252 osób w 2010 roku, w tym pięciu kobiet i jednego nieletniego. Amnesty International posiada wiarygodne informacje o ponad 300 innych egzekucjach, które nie zostały oficjalnie potwierdzone. Większość dotyczyła skazanych za domniemane przestępstwa narkotykowe.

Kara śmierci stosowana jest za przyzwoleniem przepisów prawnych.  Jednak, według badań statystycznych, obowiązywanie wyroku śmiertelnego nie zmniejszyło procentu przestępstw popełnianych w danych krajach. Na karę śmierci najczęściej skazywani są ludzi z biedniejszych warstw społecznych, których nie stać na sztab wykwalifikowanych prawników.

Lubelska grupa Amnesty, co roku przyłącza się do Europejskiego Dnia Przeciw Karze Śmierci, który wypada 10 października. Członkowie AI organizują wówczas happeningi, które mają dać odwagę mieszkańcom Lublina, aby zabrali głos i stanęli w obronie osób skazanych na karę śmierci. Realizowanych jest wiele warsztatów, pokazy filmów, otwarte dyskusje.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach bez wyjątku, niezależnie od charakteru przestępstwa, cech przestępcy lub metody wykorzystywanej przez państwo do przeprowadzenia egzekucji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: