Przeciw rasizmowi

Jednym z głównych zadań Amesty jest walka z wszelkimi przejawami dyskryminacji. Zadanie to jest zawsze tłem dla kolejnych akcji, jest podstawą na której budowana jest globalna idea Amnesty International.

Jednak w ostatnim czasie, Lubelska grupa AI wraz z pozostałymi organizacjami pozarządowymi w Lublinie zauważyła szczególną potrzebę walki z dyskryminacją właśnie w Naszym mieście. W ostatnim czasie doszło w Lublinie do licznych aktów na tle rasistowskim.

  • Do mieszkania dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, zajmującego się kultywowaniem tradycji wielokulturowego Lublina, zostaje wrzucona petarda oraz kamienie z namalowanymi swastykami. Jakiś czas później znajduje pod swoim mieszkaniem atrapę bomby.
  • Na samochodzie Dariusza Libionki, pracownika Państwowego Muzeum na Majdanku i historyka zajmującego się zagładą Żydów, została wymalowana farbą w sprayu swastyka.
  • Trzynastego grudnia na ulicach naszego miasta odbywa się demonstracja środowisk nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych. Po jej zakończenie dochodzi do ataku na Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura”. Miejsce to znane jest z postawy antyrasistowskiej, a także wspiera otwarcie mniejszości i osoby wykluczone społecznie. Sprawcy wybijają szyby w oknach wznosząc przy tym rasistowskie i ksenofobiczne okrzyki.
  •  W trakcie happeningu solidarnościowego z Tybetem na schody Ratusza wybiegł zamaskowany mężczyzna, który wykonał gest pozdrowienia hitlerowskiego.
  • Spacerując ulicami Lublina, można co krok zauważyć napisy na murach o treściach nawołujących do rasizmu i ksenofobii, wlepki z hasłami „Multikulti nie przejdzie” bądź też „Dziękuję Ci mamo, że jestem biały”. Przyglądając się wpisom na lubelskich forach internetowych bez problemu można zauważyć użytkowników posługujących się mową nienawiści.

Wszystko to było bodźcem do podjęcia działania. Postanowiliśmy wyrazić sprzeciw i pokazać, że Lublin jest miastem otwartym na wielokluturowość. Wraz ze Stowarzyszeniem Homo Faber, Studnią Pamięci, Kawiarnio – księgarnią „Spółdzielnia”, Samorządem Studentów UMCS oraz Przestrzenią Inicjatyw Twórczych Tektura zorganizowaliśmy dni walki z wykluczeniem społecznym ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, płeć, tożsamość seksualną, religię czy przekonania.

Postanowiliśmy odeprzeć „ataki” środowisk skrajnie prawicowych, które zawłaszczają przestrzeń Lublina. Poprzez swoje działania i akty nienawiści uniemożliwiają koegzystowanie zróżnicowanych grup społecznych. W trakcie naszego wydarzenia otrzymaliśmy wielkie wsparcie od mieszkańców Lublina. W trakcie happeningu głos zabrali przedstawiciele wielu środowisk społecznych między innymi przedstawiciele Krytyki politycznej – Klub w Lublinie, Tomasz Kitliński ze Stowarzyszenia „9-Ta Obca” oraz przedstawiciele środowisk antyfaszystowskich. Za wszelką pomoc jesteśmy ogromnie wdzięczni !

Całe wydarzenie trwało tydzień. Podczas tych dni można było wziąć udział w pokazach filmów, w warsztatach antydyskryminacyjnych, w warsztatach dla dzieci, w koncercie  oraz w happeningu który podsumowywał tydzień ciężkiej pracy i zabawy.

Mamy nadzieję, że Dni Walki z Rasizmem staną się wydarzeniem cyklicznym. Pragniemy realizować wydarzenia antydyskrimniacyjne jeszcze wielokrotnie i liczymy na Waszą pomoc.

W końcu nastała antyrasistowska wiosna :) !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: