Prawa Uchodźców – Prawami Człowieka

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z przemieszczaniem sie ludzi na wielką skalę. Przemieszczają się uchodźcy, uchodźczynie, migranci i migrantki. Dla wielu z nas nie ma różnicy pomiędzy uchodźcą a migrantem. Nic bardziej mylnego, różnica bowiem jest bardzo istotna.

Migrant/ Migrantka jest to osoba przemieszcająca się dobrowolnie z jednego miejsca do drugiego w celu osiedlenia się na stałe lub tymczasowo. Zazwyczaj kierują nią względy ekonomiczne, chęć podjęcia nauki itd.

Uchodźca/ Uchodźczyni – jest to specjalna kategoria osób uciekających z miejsca swego zamieszkania w celu ratowania życia i wolności. Są to osoby, które przemieszczają się z powodu wojny lub prześladowań. Jeśli takie osoby nie uzyskają pomocy od rządów państw obcych, grozi im smierć, pozbawienie wolności, tortury.

Rozróżnienie pomiędzy migrantem a uchodźcą bywa ciężkie. Bardzo często osoby uznawane za migrantów powinny być traktowane jak uchodźcy (np. osoby opuszczające wybrzeże zachodniej Afryki, które uciekając przed głodem i ubóstwem oficjalnie uznane są przez kraje UE jako dobrowolni migranci, którzy mają zakaz wjazdu do krajów UE.)

Podstawowym dokumentem prawa międzynarodowego regulującym kwestie związane z uchodźcami jest Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku. Zgodnie z jej postanowieniami dana osoba jest uchodźcą jeżeli spełnia następujące przesłanki:

  • znajduje się po za swoim krajem pochodzenia (w przypadku bezpaństwowców po za poprzednim krajem zamieszkania),
  • żywi uzasadnioną obawę przed prześladowaniem z powodu: rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub przekonań politycznych,
  • i nie chce lub nie może do tego kraju powrócić.

Osba, która obawia się prześladowania może złożyć wniosek o przyznanie jej statusu uchodźcy. Na czas trwania procedury osoby „umieszczane są” w Ośrodkach dla Cudzoziemców, które stanowią ich tymczasowy dom. Procedury są jednak bardzo skomplikowane i w finale niewiele osób otrzymuje pozytywną decyzję. Przyczyny są różne, na pewno w Polsce brakuje sprawnych programów rządowych, które ułatwiały by pozyskiwanie zrozumiałych informacji na temat procedur uchodźczych, ułatwiały pozyskiwanie materiałów udowadniających zagrożenie w kraju ojczystym oraz wspierały integrację i adaptację w nowym kraju. Społeczeństwo nadal posługuje się stereotypami i uprzedzeniami wobec przyjezdnych, ośrodki dla uchodźców znajdujące się  w miejscach odległych od miast nie sprzyjają integracji, istnieją wielkie różnice kulturowe, które nie są zwalczane podczas edukacji polskiego społeczeństwa. Uchodźcy są tymi którzy „żerują na polskim budżecie”, zabierają miejsca pracy i budzą lęk.

Tymczasem Polska jest dla ogromnej rzeszy ludzi pierwszym bezpiecznym przytułkiem. Jest schronieniem dla osób z Czeczenii, Gruzji, Białorusi, Pakistanu i wielu innych państw. Dlatego nie powinien być nam obcy los drugiego człowieka. Żaden człowiek nie jest nielegalny!

Osoby, które doznały ubóstwa, tortur, prześladowań, przemocy seksualnej, głodu – potrzebują najdrobniejszego czułego gestu, pomocy, bezpiecznego schronienia, naszego entuzjazmu, solidarności i zwykłej ludzkiej gościnności.


Lublska grupa Amnesty, stara się zwrócić uwagę na ten problem szczególnie 20 czerwca, który jest Światowym Dniem Uchodźcy.  W okolicach tej daty, mieszkańcy Lublina mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej o uchodźcach. Poznać ich sytuację, kulturę oraz zwalczyć dotkliwe stereotypy. Podczas happeningu na ulicach miasta, każdy może przyłączyć się do akcji, każdy może wziąć udział w projekcjach filmów o tematyce uchodźczej oraz pokazać, że los drugiego człowieka nie jest mu obojętny.

Materiał opracowany przy pomocy „Kalendarium Praw Człowieka. Fundacja Autonomia.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: