Oczyść Deltę Nigru – Żądamy Godności

  „Wzywamy koncern Shell – największego wydobywcę ropy w Delcie Nigru do bezzwłocznego usunięcia spowodowanych przez niego zanieczyszczeń. Wszystkie działania koncernów naftowych prowadzone w tamtym regionie powinny być konsultowane z lokalną społecznością”

Delta Nigru (Nigeria) zamieszkana jest przez około 31 milionów ludzi. Znajdują się tam ogromne złoża ropy naftowej, eksploatowane przez nigeryjski rząd oraz międzynarodowe koncerny.

Od początku lat 60. zyski z wydobycia ropy naftowej w tym regionie sięgnęły ok. 600 mld dolarów. Pomimo tego, większość mieszkańców Delty Nigru żyje w ubóstwie, bez wystarczającego dostępu do czystej wody czy opieki zdrowotnej.

 Ludzie zamieszkujący obszar wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej w Delcie Nigru muszą pić zanieczyszczoną wodę, muszą w niej gotować i prać. Jedzą ryby skażone przez ropę oraz inne substancje toksyczne, o ile uda im się w ogóle te ryby złowić. Ich ziemia uprawna została zniszczona. Mieszkańcy tego regionu skarżą się na problemy zdrowotne, ale ich skargi nie są traktowane poważnie. Koncerny naftowe wciąż zanieczyszczają środowisko, które dla lokalnej społeczności jest niezbędne do przeżycia. Po wyciekach ropy oraz pożarach, które zwykle są z nimi związane, powietrze cuchnie benzyną.

Zanieczyszczenia spowodowane przez przemysł naftowy powodują  utratę tradycyjnych źródeł utrzymania, co wpędza ludzi w ubóstwo. Lokalne społeczności nie są informowane na temat inwestycji prowadzonych na obszarach przez nie zamieszkałych. Wszelkie próby protestu kończą się brutalnym łamaniem praw człowieka.

Kampania ma na celu zobligować wszytskie państwa w których znajdują się korporacjie naftowe, aby wspierały proces oczyszczania i rehabilitacji na terenie Nigerii. Państwa muszą przyjąć bardziej surową politykę i zaostrzyć wymiar kar dla korporacji za brak poszanowania praw człowieka nie tylko na szczeblu krajowym, ale także międzynarodowym. Takim działaniom musi towarzyszyć czujna kontrola, właściwe uregulowania prawne oraz ściślejsza współpraca międzynarodowa, mająca na celu egzekwowanie odpowiedzialności.

– Wezwij władze Shella do oczyszczenia Delty Nigru

Dowiedz się więcej o odpowiedzilaności korporacji i sytuacji w Delcie Nigru

Lokalna grupa Amnesty, zorganizowała happening którego celem było zwrócenie uwagi na problem w Delcie  Nigru. Jest on bardzo słabo nagłaśniony przez media, co wiąże się oczywiście z silną pozycją i interesem finansowym winnych korporacji. W trakcie wydarzenia, uczestnicy mogli zrobić sobie zdjęcie z podpisaną przez nich petycją wysyłaną do władz Shella.  Członkowie lubelskiej grupy, zorganizowali happening w Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy. Obchody 17 października mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach. Raport AI wskazują, iż osoby żyjące w ubóstwie narażone są na

  •  zanieczyszenia ich wody oraz żywności przez koncerny paliwowe
  • eksmisję z ich domów bez naskazów sądowych
  • odpowę dostępu do opieki zdrowotnej i opieki położniczej

Akcja „Oczyść Deltę Nigru”, jest ponadto jedym z elementów Polskiej Kampanii Amnesty International „Żądamy Godności”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: