Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia 1988 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Nadal, mimo upływu lat oraz intensywnych zmian na świecie, stanowi ona bazę na której buduje się mur broniący praw człowieka. Deklaracja była pierwszym dokumentem który dptyczył bezspośrednio człowieka.

Deklaracja była efektem doświadczeń z II wojny światowej. Skłoniły one państwa do podjęcia działań, które jednoznacznie chroniły by kadżego z osobna, jego godność, wolność, nietyklaność cielesną, prawa polityczne, obywatelskie itd. Wokół przyjęcia Deklaracji było wiele kontrowersji. Początkowo, jako konwencja, miała wiązać prawnie wszytskie państwa. Ostatecznie przyjęta została pod postacią deklaracji (więcej informacji na temat samej Deklaracji, jej treść, oraz na temat praw człowieka znajduje się w zakładce „Prawa Człowieka”).

W celu upamietnienia tego kroku milowego dla naszych praw i wolności, ustanowiono 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jest do idealna okazja aby zwiększyć społeczne zaangażowanie w tej kwestii. Lubelska grupa stara się co roku, poprzez organizowanie w tym dniu happeningu, zmobilizować mieszkańców Lublina do podjęcia działań, które będą wywierać nacisk na rządy państw, aby te realizowały zobowiązania w walce o prawa i wolności każdego z nas, nawet jeśli będzie się to wiązać z ciężką pracą i uszczerbkiem dla interesu ekonomicznego.

 

Happening przez nas organizowany, polega na symbolicznym puszczeniu balonów. Każdego roku przybywa jeden balon, tak aby ich liczba odpowiadała ilości lat które upłynęły od 10 grudnia 1948 r :) Do balonów przywiązane są kartki z nazwami krajów w których dochodzi do łamania praw człowieka. Wbrew wielu stereotypom, nie są to tylko  kraje objęte reżimem, kraje arabskie, azjatyckie itd. W każdym kraju, niezależnie czy zalicza się go do krajów globalnej północy czy do krajów globalnego południa, dochodzi do naruszeń w kwestiach wolności i praw. Prawa człowieka to prawa pracownicze, prawa kobiet, prawa mniejszości, prawa dziecka, prawa uchodźców, prawa socjalne, prawa obywatelskie…  Z  żalem przypinamy kartki do balonów, zdając sobie sprawę jak wielka przepaść dzieli nas od państwa, w którym jednostka nie będzie postrzegana przez pryzmat zysków kapitalizmu, zysków wielkich korporacji, zysków ekonomicznych.

Podczas happeningu, oprócz „wysłania” symbolicznego balonu w przestrzeń kosmiczną :) uczestnicy moga również złożyć swój podpis pod petycjami, pod wielką pocztówką, którą co roku przygotowujemy i wysyłamy w innej sprawie, będą mogli zapoznać się z treścią Deklaracji, która jest na głos odczytywana przez tubę, oraz posłuchać dźwięków wydawanych przez kolektyw Wschodni SAMBAstion, który co roku wytrwale wspiera tę, jak i wiele innych naszych akcji! (za co jesteśmy bardzo wdzięczni! :))

                           

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: