Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów jest jedną z większych akcji organizowanych przez Amnesty International. Z każdym rokiem, coraz więcej sekcji przyłącza się do tego wydarzenia.

Maraton ma na celu podnieść świadomość ludzi na temat praw człowieka. Daje też możliwość realnego wpływu na sytuację konkretnych osób. Osoby te nie są przypadkowe. Przec cały rok, wyspecjalizowane misje Amnesty International, śledźą losy różnych osób, których życie bądź zdrowie jest zagrożone, którym odbiera się prawo do wolności słowa, prawo do godnego życia, które są więźniami sumienia, bezpodstawnie przetrzymywanymi, bez dostępu do adwokata, bez kontaktu z rodziną, bez pomocy medycznej. Spośród tych osób wybierane jest kilkanaście przypadków, które w danym roku wymagają szczególnej interwencji.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Po każdym Maratonie udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę kilku osób. Zdaża się, iż osoby które wzięły udział w Maratonie otrzymują odpowiedź na swoje listy. W 2010 roku na adres Lubelskiej grupy AI przyszła informacja zwrotna z Ambasady Meksyku z potwierdzeniem otrzymania naszych listów, zaś na adres jednego z członków naszej grupy dotarły także słowa podziękowania i świąteczne życzenia od Aleksandra Rafalskiego.

Listy mają ogormną siłę, zwracają uwagę opinii publicznej i mediów na sytuację konkretnej osoby. „SPAMują” skrzynki pocztowe prezydentów, ministrów i ambasadorów. Pokazują państwom, które dopuszczają się naruszeń, że świat ich obserwuje, że ich działania nie pozostaną w cieniu. Świadomość, że konkretna osoba jest wspierana przez ludzi na całym świecie, ogranicza bezprawne działanie państwa w którym się znajduje. Ponadto, daje tej osobie siłę i wiarę w polepszenie jej sytuacji.

Jeden list wydaje się być niczym wielkim, jednak ponad 636 tys. listów ma wielką siłę przebicia!

Jak napisać list?

Wystarczy znaleźć miejsce w Twoim mieście, gdzie organizowany jest maraton. W Lublinie zazwyczaj jest to Przestrzeń Inicjatyw Twórczych Tektura, siedziba Stowarzyszenia Homo FaberPrywatne Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego, oraz wiele innych miejsc w samym Lublinie i okolicach. Następnie należy zapoznać się z konkretnymi przypadkami, których opisy są udostępione. Musimy pamiętać, że każdy „przypadek” to osoba, która ma imię, rodzinę, oraz własne życie, które w aktualnym momencie jest zagrożone. Pisząc kierujemy się kilkoma zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, podajemy konkretne fakty przedstawione nam przez AI, wyróżniamy imię i nazwisko osoby w sprawie której piszemy, przedstawiamy nasze postulaty oraz nie ukrywamy się – możemy nawet podać nasz adres zwrotny. Listy piszemy w dowolnym języku – po polsku, po angielsku lub w języku kraju do którego kierujemy postulaty – wybór należy do nas.

Maraton trwa zazwyczaj 24 godziny i odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Na koniec wolontariusze Maratonu segregują, adresują i wysyłają listy do konkrtenych krajów.

Maraton Pisania Listów jest jedyną akcją w Polsce która angażuje tak wiele osób z różnych pokoleń, z różnych środowisk. Razem mamy siłę, razem możemy zmienić świat!

Każdy list jest ważny, dlatego każdy list liczymy. I wysyłamy. Taka fala musi działać!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: