Dzień Milczenia

Dzień Milczenia odbywa się co roku dnia 17 maja. Data nie jest przypadkowa – tego dnia Światowa Organizacja Zdrowia w 1992 roku, wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. Akcja ma na celu uwrażliwić na trudną sytuację osób o nieheteroseksualnej orientacji. Przez symboliczne zaklejenie ust, uczestnicy uświadamiają przechodnią, że są wokół nas ludzie, którzy nie mogą otwarcie wyrażać swoich uczuć i poglądów.

Dzień Milczenia jest protestem przeciwko dyskryminacji, prześladowaniom i uprzedzeniom wobec osób ze środowiska LGBT.

LGBT (ang.) – jest to skrót, który tworzą pierwsze litery nazw: Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders. Osoby homoseksualne to nie tylko geje i lesbijki. Są to równierz osoby biseksualne (zainteresowane obiema płciami) oraz osoby transgenderyczne i transseksualiści (osoby o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej).

Polska znajduje się w czołówce najbardziej nietolerancyjnych krajów w Europie. 60% Polek i Polaków uważa, że nietolerancja jest w naszym kraju powszechna. Nadal ok 80% badanych nie życzy sobie aby ich dzieci spotykały się z osobą tej samej płci. Jeszcze trudniejsza do zrozumienia jest postawa personelu dydaktycznego w Polskiej szkole. Ok 44% osób zostało wydalonych ze szkoły z powodu swojej orientacji seksualnej.

Przemoc fizyczna i psychiczna wobec osób homoseksualnych jest w Polsce powszechna i wynika głównie z niewiedzy, z braku edukacji na tematy LGBT, z powszechnej akceptacji mowy nienawiści. W sporządzonym w 2005-2006 roku raporcie „O homofobicznej mowie nienawiści”, aż 17,6% osób badanych przyznało, że padło ofiarą przemocy fizycznej z powodu swojej orientacji seksualnej. Zaś 51% badanych przyznało, iż doświadczyło przemocy psychicznej. W obawie przed docinkami, komentarzami i uwagami ze strony funkcjonariuszy policji praktycznie żadna z ofiar nie zawiadomiła organów ścigania.

Lubelska grupa Amnesty stara się promować życie bez homofobii. Współpracując z Kampanią Przeciw Homofobii Lublin, organizowała happeningi na ulicach miasta. Przechodnie otrzymywali ulotki informujące o celu i przyczynach akcji, mogli podpisać sie pod petycjami oraz wyrazić swoje poparcie dla osób ze środowiska LGBT.

                                     

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: