Edukacja praw człowieka

Edukacja o prawach człowieka to różnorodne działania, mające na celu przekazywanie wiedzy o prawach i zachęcanie do działalności w ich obronie.

  • W tym kontekście edukacja o prawach człowieka jest skutecznym narzędziem, które obejmuje nie tylko proces uczenia się, ale również konkretnych działań.

Edukacja o prawach człowieka w dłużej perspektywie zmienia postawy i zachowania przyczyniając się do powszechnego poszanowania praw i równości.

  • Wzmacnia wiedzę, uczy umiejętności stawania w obronie praw swoich i innych ludzi.
  • Rozwijanie świadomości praw człowieka może być pierwszym krokiem w realizacji działań edukacyjnych w szkole czy w społeczności lokalnej.

Metody pracy wykorzystywane w edukacji o prawach człowieka pozwalają na włączenie uczniów w proces poznawania i odkrywania.

  • Dzięki aktywizującym metodom uczniowie stają się aktywnymi uczestnikami zajęć, a nie tylko biernymi odbiorcami słów nauczycieli czy trenerów.
  • Ten sposób nauczania jest najwłaściwszy, gdy mówimy o prawach człowieka ponieważ nie daje jednej „właściwej” i „słusznej” odpowiedzi, ale motywuje do pracy i refleksji.
  • O prawach człowieka w kontekście szkoły można uczyć jedynie, gdy samemu szanuje się i przestrzega prawa człowieka w środowisku szkolnym.
  • Najważniejszy jest szacunek i zaufanie do uczniów, a dzięki korzystaniu z metod aktywnych, uczniowie mogą czuć się swobodniej i zwiększać swój udział w zajęciach.

Edukacja praw człowieka jest ważnym elementem edukacji globalnej, która stawia sobie za cel kształtowanie świata bardziej sprawiedliwego dla wszystkich jego mieszkańców.

  • U podstaw edukacji globalnej, jak i praw człowieka leżą wartości: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność.
  • Kształtuje postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności, osobistego zaangażowania i gotowości do uczenia się oraz rozwija umiejętności: dostrzegania i rozumienia współzależności, krytycznego myślenia, praktycznego wykorzystywania wiedzy, podejmowania świadomych decyzji, współpracy i empatii.
  • Obejmuje między innymi zagadnienia globalizacji i istoty współzależności globalnych, różnorodności świata, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju i konfliktów – w kontekście globalnym.

Jeżeli chcesz zostać trenerem praw człowieka i chcesz rozwijać świadomość ludzi na temat praw człowieka skontaktuj się z nami:

edukacja-lublin@amnesty.org.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: