Pokaz filmu „Afganistan 2014 – II” oraz spotkanie z Anną Minkiewicz

Lubelska grupa Amnesty International zaprasza na pokaz filmu „Afganistan 2014 – II”
w reżyserii Razi i Sohaila Mohebi oraz spotkanie z Anną Minkiewicz  – długoletnią pracowniczką organizacji pozarządowych w Afganistanie.

Afganistan - plakat

29 czerwca (środa)
godz. 17.30
Centrum Kultury
ul. Peowiaków 12, Lublin
sala kinowa

Anna Minkiewicz jest specjalistką od rozwoju wsi w ramach międzynarodowej współpracy rozwojowej. Pracowała w wielu krajach Afryki, w Kirgistanie i Kazachstanie, a od 2003 wyłącznie w Afganistanie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Jeżeli nie pracuje aktualnie w Afganistanie, organizuje przeglądy kina Afgańskiego w Polsce. Jest również fotografką. Zdjęcia Anny Minkiewicz były pokazywane w 2008 roku w Instytucie Francuskim w Krakowie, Teatrze Studio w Pałacu Kultury w Warszawie, w warszawskim kinie Luna oraz kinie Charlie w Łodzi. Dwa lata temu gościliśmy wystawę jej zdjęć pt. Afganistan. Inne spojrzenie” w Lublinie.  Artykuły Anny Minkiewicz o Afganistanie ukazywały się między innymi w Tygodniku Powszechnym, Le Monde Diplomatique czy Przekroju. Od trzynastu lat aktywnie działa w Afganistanie, poznając tamtejsze zwyczaje, kulturę i przede wszystkim ludzi próbujących układać sobie życie w cieniu nieustannych konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych.

– Afghanistan 2014 – II  – reż. Razi & Sohaila Mohebi, dokument (54 min), 2014
Portret afgańskich uchodźców, którzy mieszkając w różnych Europejskich krajach, wyrażają obawy, lęki, nadzieje i oczekiwania co do przyszłości ich rodzimego kraju.  W filmie przeplatają się poezja, krótkie wywiady oraz fragmenty przemówień.
trailer: https://vimeo.com/42688823
www.razifilmhouse.wordpress.com

Razi i Sohaila Mohebi wspólnie kręcą zarówno dokumenty, jak i fabuły, często poruszając w nich temat uchodźców. Razi w swojej karierze asystował najwybitniejszym reżyserom afgańskim, a jego filmy fabularne nagradzane były na wielu festiwalach. Razi po studiach filmowych w Teheranie pracował jako asystent najwybitniejszych afgańskich reżyserów – Siddiqa Barmaka (Osama) i Atiqa Rahimiego (Ziemia i popioły), a także Iranki Samiry Makhmalbaf na planie filmu O piątej po południu. Siedem lat temu Razi i Sohaila uciekli z Afganistanu i zamieszkali we Włoszech. Na ogół tworzą razem, a ich ostatnie filmy – dokumenty oraz fabuły – cechuje poezja i wrażliwość na los uchodźców w Europie.

Przed seansem zostaną wyświetlone Afgańskie Kroniki Filmowe oraz animacja pt. „Taniec”.

– Kroniki Filmowe, dokument  (10 min), 1968
Przed seansem pokazany będzie jeden odcinek Afgańskiej Kroniki Filmowej z połowy lat ’60. Protagonistami kronik są na ogół rodzina królewska oraz inni dygnitarze. Ale są tam także krajobrazy, fajerwerki nad oświetlonym Kabulem, rajd samochodowy, przedstawienie teatralne, pokaz mody, pokaz lotnictwa w Bagramie.

Kroniki mają lektora w języku Dari lub Pashtu i nie są tłumaczone aby niepotrzebnie nie zakłócać obrazu.

– Taniec – Mohsen Hossaini, animacja (3 min), 2015
Zamiast niszczyć i zabijać się nawzajem, lepiej tańczmy razem.

 

Afganistan 2014 - plakat

http://www.ailublin.wordpress.com

 

 

Reklamy

Posted on Czerwiec 15, 2016, in AI Lublin. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: