Dołącz do 15. edycji Maratonu Pisania Listów

Czym jest Maraton Pisania Listów? Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) – w Lublinie w tym roku piszemy w dniach 13 – 14 XII 2014. Podczas Maratonu wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W tym roku bronimy:

cnLiu Ping (Chiny) to aktywistka walcząca o przestrzeganie praw człowieka, którą skazano w 2014 roku na 6,5 roku więzienia za organizowanie wydarzeń nawołujących chiński rząd do podjęcia walki z korupcją.

grParaskewi Kokoni (Grecja) jest 35-letnią Romką mieszkającą w zachodniej Grecji. Ona i jej siostrzeniec z upośledzeniem umysłowym zostali napadnięci i pobici, kiedy w październiku 2012 roku wyszli na zakupy.

in

 Społeczność Bhopalu (Indie)30 lat temu w ciągu zaledwie 3 dni w wyniku wycieku toksycznego gazu w fabryce pestycydów w mieście Bhopal zmarło od 7 do 10 tysięcy osób. Tysiące ocalałych osób cierpi z powodu chorób – szczególnie kobiety. Zanieczyszczenie chemiczne na terenie opuszczonej fabryki wciąż jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia lokalnej społeczności.30 lat po tragedii Rampyari, Ocalałe osoby wciąż nie otrzymały zadośćuczynienia adekwatnego do strat i wyrządzonej krzywdy.

ngMoses Akatugba (Nigeria). W ubiegłym roku Moses Akatugba został skazany na śmierć za napad z bronią w ręku, przestępstwo, którego, jak twierdzi nie popełnił. Kiedy w 2005 roku został aresztowany miał 16 lat. Moses twierdzi, ze był wielokrotnie bity przez policjantów pałkami. Powiedział Amnesty International, ze policjanci związali go i powiesili na kilka godzin, a potem wyrywali mu szczypcami paznokcie u rąk i stóp. Został zmuszony do podpisania dwóch przygotowanych wcześniej zeznań. W chwili aresztowania Moses był jeszcze chłopcem,  zgodnie z prawem międzynarodowym, nie powinien zostać skazany na karę śmierci, ponieważ w momencie przestępstwa nie był pełnoletni.

zaKobiety i dziewczęta z Mkhondo (Republika Południowej Afryki). W Mkhondo w RPA kobiety i dziewczęta w ciąży oraz po porodzie umierają, choć można temu zapobiec. Nie mają dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, a poziom umieralności okołoporodowej w porównaniu z resztą kraju jest bardzo wysoki.  Żeby zniwelować ryzyko śmierci czy problemów zdrowotnych wśród kobiet, niezbędne jest zapewnienie opieki medycznej już od wczesnego etapu ciąży. Wiele kobiet z Mkhondo unika jednak przychodni, ponieważ personel źle je traktuje – narusza ich prawo do prywatności, do poufności informacji, często strofuje dziewczęta, które w młodym wieku zaszły w ciążę. Utrudniony jest nawet dojazd do przychodni – brakuje połączeń autobusowych, a bilety są drogie. Sytuację pogarsza brak świadomości, że opieka zdrowotna w czasie ciąży powinna zaczynać się już na wczesnym jej etapie. Kobiety nie mają dostępu do informacji o planowaniu rodziny, o antykoncepcji, a wiele boi się poprosić partnera o użycie prezerwatywy. To zwiększa ryzyko niechcianej ciąży i zakażenia wirusem HIV. W całym regionie brakuje personelu medycznego. W przychodniach i szpitalach kobiety na rozmowę z przepracowanymi i zmęczonymi pielęgniarkami czekają w długich kolejkach. Brak wystarczającej liczby karetek pogotowia sprawia też, że kobiety w ciąży w nagłych przypadkach zostawione są same sobie.

saRaif Badawi (Arabia Saudyjska). 10 maja 2014 roku Raif Badawi rozpoczął odbywanie kary 10 lat więzienia – w ten sposób ukarano go za założenie strony internetowej służącej do prowadzenia politycznej i społecznej debaty. Oskarżono go o utworzenie szkalującej islam strony internetowej „Saudyjscy Liberałowie”. Wyrok obejmował również karę 1000 batów, dziesięcioletni zakaz podróżowania oraz zakaz pojawiania się w środkach masowego przekazu. Oskarżyciele wnioskowali, by sądzić go pod zarzutem apostazji, czyli świadomego porzucenia własnej religii. Odejście od wiary jest w Arabii Saudyjskiej traktowane jako poważne przestępstwo, za które grozi kara śmierci.

ua Oleg Seńcow (Ukraina). Oleg Seńcow, ukraiński reżyser filmowy, nocą z 10 na 11 maja 2014 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy przybyli przeszukać jego mieszkanie. Wraz z innymi osobami aresztowanymi na terenie okupowanego Krymu 23 maja przewieziono go do Moskwy. Oleg Seńcow jest jednym z czterech ukraińskich obywateli przetrzymywanych w moskiewskim areszcie śledczym w Lefortowie. Oskarża się go o akty terrorystyczne. Seńcow brał udział w pokojowych demonstracjach przeciw rosyjskiej interwencji na Krymie, a także w demonstracjach Euromajdanu w Kijowie jako członek zmotoryzowanej grupy zwanej Automajdan. Krewni i przyjaciele Seńcowa w rozmowie z Amnesty International wyrazili przekonanie, że kierowane przeciw niemu oskarżenia motywowane są politycznie i dotyczą działań pokojowych.

usChelsea E Manning (Stany Zjednoczone). Chelsea Manning, szeregowa amerykańskiej armii, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks. 21 sierpnia 2013 roku została skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Niektóre z ujawnionych przez Manning dokumentów wskazują na przypadki pogwałcenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego. Dokonać ich miały oddziały amerykańskiej armii stacjonujące poza granicami kraju, irackie i afgańskie siły zbrojne, dostawcy armii i CIA podczas operacji zwalczania terroryzmu. Chelsea w oczekiwaniu na proces spędziła w areszcie 3 lata. Przez 11 miesięcy przebywała w warunkach, które specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur opisał jako okrutne i nieludzkie. Na przykład przez 23 godziny na dobę pozostawała w zamknięciu w małej celi pozbawionej okien wychodzących na zewnątrz budynku.

uzErkin Musajew (Uzbekistan). W 2007 roku Erkin Musajew, były minister obrony Uzbekistanu, po wielu nieuczciwych procesach został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Został aresztowany rok wcześniej, kiedy pracował dla agencji ONZ. Oskarżono go o szpiegowanie oraz nadużywanie funduszy ONZ, czemu stanowczo zaprzeczył. Rodzina Erkina powiedziała Amnesty International, że przez miesiąc codziennie bito go i przesłuchiwano nocami. Jego rodzinie grożono, przez co Erkin ostatecznie zdecydował się podpisać zeznanie – pod warunkiem, że jego bliskim nic się nie stanie. Erkin brał udział w trzech oddzielnych rozprawach, w których sąd wziął pod uwagę zeznania uzyskane przez uzbeckie służby bezpieczeństwa drogą tortur. Sędzia natomiast nie zezwolił na wezwanie świadka obrony.

ve

Daniel Quintero (Wenezuela)Członkowie wenezuelskiej gwardii narodowej aresztowali i ciężko pobili 21-letniego Daniela Quintero, gdy wracał do domu z demonstracji. Zastraszano go i grożono mu gwałtem. Wielokrotnie go poniżano, obrażano i grożono mu. Raz oficer dowodzący „powiedział mi, że planują mnie spalić. Trzymał pojemnik z benzyną, kable i zapałki. Cała armia stała wokół i patrzyła, jak uderzył mnie 9 razy pałką”. Daniel jest jednym z wielu obywateli Wenezueli, którzy zgłosili akty tortur i innych form złego traktowania. Zdaje się, że władze obrały za cel ataku ludzi, którzy wzięli w tym roku udział w masowych protestach w całym kraju.

noJohn Jeanette (Norwegia). w 2010 roku ujawniła się jako osoba transpłciowa, stosunkowo łatwo przyszła jej zmiana imienia. Nie mogła jednak dokonać prawnie korekty płci. Powiedziano jej bowiem, że żeby to zrobić, musi poddać się obowiązkowej „rzeczywistej zmianie płci” przeprowadzanej przez Szpital Uniwersytecki w Oslo. Procedura ta opiera się na dość brutalnej praktyce z lat siedemdziesiątych, w ramach której m.in. usuwa się narządy płciowe, czyli sterylizuje. Wymagana jest także diagnoza psychiatryczna, ponieważ trans płciowość jest traktowana jako „zaburzenie psychiczne”.

Reklamy

Posted on Grudzień 8, 2014, in AI Lublin. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: