S.O.S. Europo

unnamed

Lubelska Grupa Amnesty International

zaprasza na akcję uliczną

S.O.S. EUROPO

10.10.2014 (piątek)

godz. 17.30

Plac Litewski

Zapraszamy!

 

Wydarzenie jest częścią Europejskiej kampanii Amnesty International „S.O.S. Europo!”, która dotyka problemu traktowania przez Europę migrantów, uchodźców i osób starających się o status uchodźcy.

Podczas akcji będą zbierane podpisy pod petycjami do przywódców państw Unii Europejskiej w sprawie obrony praw uchodźców i migrantów.

Będziemy razem z przechodniami umieszczać papierowe łódki na mapie Europy, symbolizujące warunki w jakich uchodźcy przybywają na ten kontynent.

Co roku tysiące ludzi z Afryki i Azji próbują dotrzeć do Europy. Decydują się na rejs na łodziach, które się do tego nie nadają. Bez odpowiedniej załogi i wyposażenia ratunkowego często narażeni są na niebezpieczeństwo. Wielu nigdy nie dociera do Europy. Umierają na morzu z odwodnienia, toną lub są zawracani do kraju, z którego wyruszyli. Niektórzy z nich uciekają przed konfliktami, inni starają się wydobyć z dotkliwego ubóstwa. Wszyscy szukają lepszej przyszłości.

6 kwietnia 2011 roku ponad 200 osób, głównie z Somalii i Erytrei, utonęło po tym, jak ich łódź wywróciła się na środku morza. Kilka dni wcześniej mała łódź z 72 migrantami (w tym dwójką dzieci) z Sudanu, Nigerii, Ghany, Erytrei i Etiopii na pokładzie dryfowała na morzu przez ponad 2 tygodnie. 63 osoby zginęły. Nikt nie udzielił im pomocy, pomimo tego, że kilka jednostek odebrało wysłany przez migrantów sygnał SOS. Równie tragiczny był wypadek, który miał miejsce 3 października 2013 roku, kiedy ponad 300 osób zginęło, gdy statek wiozący migrantów zatonął u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy.

Szacuje się, że od 2000 roku 23 tysiące migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym szukając schronienia w Europie. Tragedie te jednak można zatrzymać – Amnesty International domaga się zmian polityce europejskiej i w działaniach krajów członkowskich, które powinny obejmować:

  • wzmocnienia operacji poszukiwawczych i ratowniczych na Morzu Śródziemnym i Egejskim poprzez wspólne działanie ze strony wszystkich państw członkowskich;
  • tworzenia bezpieczniejszych, legalnych dróg dotarcia do Europy dla osób uciekających przed wojną i prześladowaniami, by nie byli zmuszeni do podejmowania niebezpiecznych przepraw, oraz zapewnienie, że kiedy znajdą się na terytorium UE mają dostęp do procedur ubiegania się o ochronę międzynarodową;
  • zaprzestanie współpracy nastawionej na ograniczenie migracji z państwami, gdzie łamane są prawa człowieka.
Reklamy

Posted on Październik 9, 2014, in AI Lublin. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: