„Afganistan. Inne spojrzenie” wernisaż zdjęć Anny Minkiewicz

 

Afganistan plakat_low_res

20 maja 2014, godz. 19.00,
Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”

„Afganistan. Inne spojrzenie” wernisaż zdjęć Anny Minkiewicz

Anna Minkiewicz jest specjalistką od rozwoju wsi w ramach międzynarodowej współpracy rozwojowej. Pracowała w wielu krajach Afryki, w Kirgistanie i Kazachstanie, a od 2003 wyłącznie w Afganistanie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Nie jest dziennikarką ani zawodowym fotografikiem. Robi zdjęcia, żeby uratować od zapomnienia krajobrazy, wioski, miasta i przede wszystkim ludzi w ich codziennych zajęciach. W cieniu walki o byt i w strachu przed zagrożeniem ze strony wojsk czy ataków samobójczych, życie w Afganistanie toczy się na pozór normalnie. Jednak w czasie minionych 30 lat nieustannie toczyły się się tu wojny. Każda z nich pozostawiła niezagojone rany. Afgańczycy nie doczekali się oficjalnego uznania ich krzywd, nie mówiąc o zadośćuczynieniu czy ukaraniu sprawców. Poczucie doznanej niesprawiedliwości nie pozwala im odbudować na nowo życia. Trudno im mówić o przyszłości czy narodowym pojednaniu bez rozliczenia przeszłości i zajęcia się ofiarami. Pokrzywdzonych są miliony. W zdewastowanym kraju nie ma psychologów, którzy pomagaliby ofiarom.

Anna Minkiewicz pokazuje inne oblicze Afganistanu. Takie, które nie jest pokazywane przez media. Pieczołowicie dokumentuje toczące się dokoła życie, mając nadzieję, że jej zdjęcia okażą się cenne także dla Afgańczyków, którzy stracili pamiątki rodzinne i wiele śladów własnej przeszłości. W kraju, w którym od dziesiątek lat toczą się konflikty zbrojne, niewiele osób dysponuje aparatem fotograficznym. Dlatego oficjalny przekaz jest tak bardzo zmanipulowany, a nasza wiedza poddawana kontroli.

Zdjęcia Anny Minkiewicz były pokazywane w 2008 roku w Instytucie Francuskim w Krakowie przy okazji II Przeglądu Filmów Afgańskich, w warszawskim kinie Luna i kinie Charlie w Łodzi. W Tygodniku Powszechnym (2008), Le Monde Diplomatique i w Przekroju (2012) zostały opublikowane artykuły Anny Minkiewicz dotyczące Afganistanu.

Po wernisażu odbędzie się spotkanie z autorką zdjęć.

Wystawa będzie otwarta do 30 maja.

Reklamy

Posted on Kwiecień 24, 2014, in AI Lublin. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: