Kara śmierci nie jest sprawiedliwością!

Lubelska Grupa Amnesty International 

oraz Stowarzyszenie Homo Faber zapraszają na

Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

10.10.2011 (poniedziałek), ul. Krakowskie Przedmieście 39

godz. 17.oo – otwarty warsztat nt. kary śmierci

godz.18.30 – pokaz filmów: „Dominique Story” oraz „W całunie”

godz. 17.oo – otwarty warsztat nt. kary śmierci

Podczas warsztatu przekażemy i porównamy argumenty zwolenników i przeciwników kary śmierci. Warsztat będzie okazją zapoznania się z aktualnymi danymi na temat stosowania kary śmierci na świecie. Uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę na temat stanowiska Amnesty International odnośnie kary śmierci oraz instrumentów potrzebnych w działaniach na rzecz abolicji.

Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy: lublin8@amnesty.org.pl

godz.18.30 – pokaz filmów:

„Dominique’s Story”, reż. Mario Marazziti, Giulia Sirignani, USA 2010, 94 min.

Dokument w reżyserii Mario Marazziti i Giuli Sirignani opowiada historę Dominiqua Green’a, sądzonego i skazanego na karę śmierci w wieku zaledwie 18 lat, za morderstwo którego – wiele na to wskazuje – nigdy nie popełnił. Jest to historia człowieka, który w ostatnich latach swego życia wkroczył na drogę miłości i mądrości. Jego częste spotkania z Mario Marazziti, odbywające się w celi śmierci i dokumentowane na wideo, są wieloletnim świadectwem wyjątkowej przemiany ludzkiej.

„W całunie”, reż. Farid Haerinejad, Mohammad Reza Kaziem, Iran, Kanada, Holandia 2009, 73 min.

Śmierć poprzez ukamienowanie jest w Iranie wymierzana najczęściej kobietom – za cudzołóstwo, prostytucję czy zabójstwo w obronie własnej, czasem nawet bez dowodu winy. Wstrząsający dokument Farida Haerinejada i Mohammada Rezy Kazemiego przedstawia między innymi historię dwudziestojednoletniej Leyli, od dziewiątego roku życia zmuszanej przez własną matkę do prostytucji i regularnie gwałconej przez braci. Od strasznej śmierci za te „przestępstwa” uratowała ją główna bohaterka filmu – Szadi Sadr, wraz ze swoimi koleżankami z organizacji pozarządowej pracującej na rzecz praw kobiet.

Podczas akcji 10 października będziemy zbierali podpisy pod apelami o ratunek dla osób skazanych na karę śmierci

Kara śmierci jest okrutna, nieludzka i poniżająca a jej stosowanie nie jest niczym innym, jak zabójstwem w akcie zemsty i godzi w istotę człowieczeństwa. Badania kryminologiczne wykazały ponad wszelką wątpliwość, że jej stosowanie nie odstrasza kolejnych przestępców od popełniania zbrodni.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat, 31 krajów wykreśliło karę śmierci ze swoich kodeksów karnych lub przestało ją stosować w praktyce. W 2010 Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz kolejny wezwało do globalnego moratorium na wykonywanie kary śmierci. Rezolucję w tej sprawie poparła rekordowa ilość krajów (109). W 2011 roku Illinois, jako 16. stan USA zrezygnował ze stosowania kary śmierci. Jedynym krajem w Europie w dalszym ciągu stosującym karę śmierci jest Białoruś.

Zapraszamy

Reklamy

Posted on Październik 5, 2011, in Kara śmierci. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: