Amnesty International ma już 50 lat!

Największa pozarządowa organizacja praw człowieka, 28 maja świętować będzie 50-lecie swojej działalności. Z tej okazji w ponad 60 krajach świata zostaną przeprowadzone akcje przeciwko niesprawiedliwości i represjom.  Przez przeszło pół wieku Amnesty International, zmaga się z walką o prawa człowieka prowadząc liczne kampanie na rzecz sprawiedliwości.

Początki Amnesty International sięgają listopada 1960, kiedy brytyjski prawnik, Peter Benenson przeczytał w prasie o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność. 28 maja 1961 opublikował on swój artykuł „Zapomniani więźniowie”, który nawoływał do działania w obronie więźniów sumienia oraz sprzeciwu wobec łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.

W ciągu ostatnich 50 lat, Amnesty International doprowadziła do uwolnienia dziesiątek tysięcy więźniów sumienia, przeprowadziła równie wiele akcji wzywając do wolności, sprawiedliwości, walki z ubóstwem, zaprzestania tortur, równego traktowania kobiet i mężczyzn, wyciągania konsekwencji z wszelkich rządowych aktów przemocy. Aktywizm jest potężną siłą, która prowadzi do realnych zmian. Już dziś, w 50 rocznicę Amnesty International, mamy do czynienia z przełomem w dziedzinie praw człowieka. Ludzie coraz śmielej żądają respektowania swoich praw, opinia publiczna jest coraz bardziej krytyczna, znoszona jest nietykalność przywódców odpowiedzialnych za zbrodnie, a świat bez kary śmierci jest coraz bliższy.

„W Polsce będziemy świętować urodziny i jednocześnie zbierać podpisy pod petycjami w obronie Andreja Sannikaua, Andrzeja Poczobuta i innych białoruskich więźniów sumienia,” powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International. W wielu miastach w kraju, grupy lokalne organizować będą happeningi, na których każdy będzie mógł wyrazić sprzeciw wobec naruszeń wolności, oraz osobiście złożyć życzenia Amnesty International.

50 lat doświadczenia w walce o poszanowanie praw człowieka pokazuje, iż każdy z nas drobnymi działaniami może dokonać zmian. Pół wieku temu  zakładając Amnesty International, Peter Benenson przytoczył chińskie przysłowie: „Lepiej zapalić świeczkę, niż przeklinać ciemność” – dlatego zachęcamy aby zjednoczyć się we wspólnym działaniu przeciwko niesprawiedliwości – razem możemy zmienić świat!

Reklamy

Posted on Maj 28, 2011, in AI Lublin. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: