Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Lublinie (14.05.2011)

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Lublinie

Kawiarnio – Księgarnia „Spółdzielnia”

sobota, 14 maja 2011 r., godz. 10:00 – 12:00

Jak co roku, Lublin włącza się w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Tym razem organizatorzy zaplanowali poranną herbatę i kawę w Kawiarnio -€“ Księgarni „€žSpółdzielnia”€. 

W programie wydarzenia:

–        degustacja produktów pochodzących ze Sprawiedliwego Handlu;

–        filmy promujące Sprawiedliwy Handel i etyczną konsumpcję;

–        rozmowy nt. Sprawiedliwego Handlu.

W sobotę rano wolontariusze i wolontariuszki będą rozdawać w centrum Lublina materiały informacyjne nt. idei Sprawiedliwego Handlu oraz kupony na bezpłatną kawę lub herbatę dostępne w Księgarnio -€“ Kawiarni „€žSpółdzielnia”€.

14 maja 2011 r. miliony drobnych producentów, artystów, rzemieślników, rolników, handlowców oraz konsumentów będzie świętować Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Obchody tego dnia będą możliwe dzięki wsparciu przedsiębiorców, konsumentów, polityków, mediów, organizacji pozarządowych oraz 100 tys. wolontariuszy.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu będzie obchodzony pod hasłem HANDEL DLA LUDZI €“Sprawiedliwy Handel częścią twojego świata (TRADE FOR PEOPLE Fair Trade your world).

Powyższe hasło wyraża głęboką wiarę, że handel oraz konsumpcja powinny stawiać na pierwszym miejscu ludzi i środowisko naturalne. Hasło HANDEL DLA LUDZI odnosi się przede wszystkim do zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych. Ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie światowego ruchu Sprawiedliwego Handlu pokazuje, że handel jest najskuteczniejszym narzędziem walki z ubóstwem – może on zmieniać życie jednostek oraz całych społeczności.

Wezwanie Sprawiedliwy Handel częścią twojego świata dotyczy odpowiedzialnej konsumpcji. Ma ono zachęcić:

– konsumentów do nabywania produktów Sprawiedliwego Handlu podczas codziennych zakupów,

– przedsiębiorstwa do włączenia produktów Sprawiedliwego do swoich polityk zakupowych,

– rządy państw oraz samorządy lokalne – do włączenia produktów Sprawiedliwego Handlu do realizowanych zamówień publicznych.

Fair Trade jest modelem handlu, który opłaca się nam wszystkim, począwszy od producentów, a skończywszy na konsumentach.

Wydarzenie nieprzypadkowo odbywa się w Kawiarnio – Księgarni €žSpółdzielnia€. Lokal ten działa przy Regionalnym Centrum Ekonomii Społecznej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Lublinie, w ramach partnerstwa między Wielobranżową Spółdzielnią Socjalną €žCztery Pory Roku€, UNDP i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. To innowacyjne przedsięwzięcie z zakresu ekonomii społecznej, prowadzone przez członków i członkinie spółdzielni socjalnej, powstało by promować narzędzia ekonomii społecznej w przeciwdziałaniu wykluczeniu. Miejsce to, w ramach współpracy z agendą ONZ ds. rozwoju, aktywnie uczestniczy w działaniach wspierających zrównoważony rozwój, prawa człowieka, edukację globalną czy ekologię. Dążąc do urzeczywistnienia Milenijnych Celów Rozwoju, UNDP realizuję działania, które do 2015 roku mają między innymi: zmniejszyć skrajne ubóstwo i głód, promować równość kobiet i mężczyzn czy zapewnić stan równowagi ekologicznej środowiska.

W lokalu codziennie można napić się doskonałej kawy i herbaty pochodzącej ze Sprawiedliwego Handlu.

Zapraszamy serdecznie:

14 maja 2011 r.

Godz. 10.00 – 12.00 / Kawiarnio – Księgarnia €žSpółdzielnia, ul. Peowiaków 11,

Organizatorzy:

Kawiarnio – Księgarnia €žSpółdzielnia€

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Lubelska Grupa Amnesty International

Stowarzyszenie Homo Faber

Przestrzeń Działań Twórczych žTektura€


Reklamy

Posted on Maj 11, 2011, in AI Lublin and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: