Cykl Amnesty International przedstawia: „Outlawed” – projekcja filmu (02.02.2011)

Amnesty International przedstawia: „Outlawed”

Amnesty International – oddział lubelski serdecznie zaprasza. Prawa człowieka są takie same dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, płeć, wyznanie, pochodzenie etniczne, przekonania polityczne lub inne, pochodzenie społeczne, pochodzenie narodowe, orientację seksualną. Amnesty International angażuje się w obronę praw człowieka na całym świecie. Ofiary ich naruszeń to coś więcej niż statystyka. Ofiary mają nazwiska, daty urodzenia i własne historie. Każdy przypadek łamania praw człowieka zasługuje na sprawiedliwość. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oraz włączenia się w działania na rzecz obrony praw człowieka na całym świecie.

2 lutego 2011, środa
Przestrzeń Inicjatyw Twórczych TEKTURA
ul. Wieniawska 15A
start: 20:00
wstęp wolny!

Projekcja filmu pt: „Outlawed”
Tortury i zaginięcia w „Wojnie z terroryzmem”.
Obrońcy praw człowieka w kilku publicznych dochodzeniach odkryli, że rząd Stanów Zjednoczonych przy współpracy  z innymi krajami zaangażowany jest w nielegalne praktyki wydawania w trybie nadzwyczajnym, tajne przetrzymywanie i tortury osób podejrzanych o terroryzm. Sponsorowany przez USA program „wojny z terroryzmem” jest niezgodny z międzynarodowym prawem. Wiele osób zostało nielegalnie zatrzymanych i potajemnie przewiezionych do krajów trzecich, gdzie łamano ich prawa, włączając w to tortury, zaginięcia oraz inne nieludzkie i poniżające traktowanie. Nie jest znana dokładna liczba ofiar tych praktyk ze względu na działania objęte tajemnicą państwową.

Film Outlawed opowiada historie Khaled El-Masri i Binyam Mohamed, dwóch mężczyzn, którzy byli bezpodstawnie przetrzymywani i przesłuchiwani przez rząd Stanów Zjednoczonych pod pretekstem walki z terroryzmem. Do dziś nie zostały im postawione żadne zarzuty. Film opatrzony jest w istotne komentarze Louise Arbour, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, byłego prezydenta USA George W. Busha, Michael’a Scheuer, głównego architekta programu wydawania więźniów, byłego szefa jednostki w CIA zajmującej się Osamą Bin Ladenem i Condoleezza Rice, sekretarza stanu USA.
Film ukazuje nielegalne zjawisko wydawania, przetrzymywania i torturowania osób podejrzanych o terroryzm oraz wzywa do zaprzestania łamania praw człowieka.

Podczas seansu będziemy zbierać podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska w sprawie odtajnienia dochodzenia w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce oraz upublicznienia wyników śledztwa.Reklamy

Posted on Styczeń 14, 2011, in AI Lublin, Film, Pokaz filmu and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: