Stop Przemocy Wobec Kobiet (25-26.11.2010)

Lubelska grupa Amnesty International zaprasza na wydarzenia z okazji kampanii
16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet

Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39.
Wstęp wolny!

25 listopada 2010, czwartek
godz. 15:30otwarty warsztat nt. problemu przemocy w relacjach intymnych
(Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: lublin8@amnesty.org.pl)

godz. 19:00wykład dr Barbary Smoczyńskiej pt. „W kajdanach strachu”, na temat psychologicznych aspektów przemocy wobec kobiet

26 listopada 2010, piątek
godz. 19:00projekcja filmów dokumentalnych

  • SVAW (Stop Violence Against Women) Campaign Video, 15 min., 2004, UK
  • Lives Blown Apart, 20 min., 2004, UK

Dokument Amnesty International z 2004 roku pokazuje dramatyczną sytuację kobiet na tle konfliktów zbrojnych m.in. w Darfurze, Kongo, Izraelu i na terenach okupowanych, w Czeczeni, Afganistanie, Iraku czy Kolumbii, problem kobiet gwałconych przez żołnierzy, aresztowanych, torturowanych.

  • Przyrzeczona, 18 min, reż. Lesław Dobrucki, 2010, Polska. Projekcja filmu dzięki uprzejmości Szkoły Andrzeja Wajdy.

Wszechobecna domowa przemoc wobec kobiet pozostaje tematem tabu w tureckim społeczeństwie. Rozbiegane, dynamiczne ujęcia dokumentu Dobruckiego znakomicie oddają atmosferę zagrożenia i niepewności, jakiej doświadcza bohaterka filmu, dzieląca los wielu Turczynek mieszkających w Niemczech. Już w dzieciństwie rodzina zdecydowała wydać ją za mąż za kuzyna. Małżeństwo zawarte w wieku trzynastu lat okazało się niekończącym się pasmem udręk. Bita i poniżana, w końcu decyduje się uciec – byle dalej od domu. Do dziś musi się ukrywać przed rodziną męża, dla której jej ucieczka jest plamą na honorze. Czy po wszystkim co przeszła, uda się jej poskładać poszarpane fragmenty rzeczywistości w nową całość?

  • Wybieram Życie, 40 min., reż. Andrzej Titkow, 2009 Polska

To nie odosobnienie jest największym problemem kobiet zamkniętych w zakładzie karnym w Lublińcu. Przez lata zmagały się z piekłem przemocy domowej, by w końcu z niego uciec – mordując swego prześladowcę. Dziś próbują uciec z piekła własnej pamięci, pokonać lęk i odzyskać godność. Pomaga im w tym nietypowe doświadczenie terapii przez teatr: odgrywając własne i cudze historie, konfrontują się z demonami przeszłości. Ta forma pracy terapeutycznej została wcześniej z powodzeniem zastosowana przez Centrum Praw Kobiet w programach realizowanych dla kobiet, które doświadczyły przemocy domowej – ze strony matek, ojców czy partnerów, ale same nie posunęły się do przemocy, aby się od niej uwolnić. Bohaterkami filmu Andrzeja Titkowa są także uczestniczki jednego z takich warsztatów terapeutycznych, którym odgrywanie roli ofiary w teatrze ułatwiło wyjście z podobnej roli w życiu. Dokument Titkowa udowadnia, że do wyrwania się z kręgu przemocy nie wystarczy jej ofiarom pomoc prawna i bytowa, a także, że prawo więźnia do resocjalizacji jako celu kary nie musi być tylko pobożnym życzeniem.

Podczas wydarzeń będzie można podpisać się pod petycją w obronie Sakineh Ashtiani, Iranki skazanej na ukamienowanie w niesprawiedliwym procesie.

Do 26 listopada czynna jest wystawa zdjęć pt. „Kocham Cię – Biję Cię” – foyer ACK UMCS Chatka Żaka.

„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka.

Reklamy

Posted on Listopad 21, 2010, in Pokaz filmu, SVAW, Wykład, Wystawa. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: