Dzień Przeciwko Karze Śmierci – projekcja filmu (11.10.2010)

Amnesty International Polska po raz kolejny podejmie działania w ramach Dnia Przeciw Karze Śmierci. W Lublinie w poniedziałek, 11 października odbędzie się pokaz filmu pt. „At the Death House Door”.

Zapraszamy również do dołączenia się do zbierania podpisów przeciwko wykonaniu kary śmierci na Reggim Clemonsie i Troyu Davisie – Amerykanom skazanym w nierzetelnych procesach.

11 października 2010, poniedziałek
godz. 18:00
Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber przy ulicy Krakowskie Przemieście 39
wstęp wolny!

Kapelan domu śmierci (At the Death House Door)
Reżyseria: Steve James, Peter Gilbert
USA, 2008
Czas trwania: 98 minut

Bohaterem filmu Petera Gilberta i Steve’a Jamesa jest Carroll Pickett – pastor, który przez piętnaście lat był kapelanem celi śmierci osławionego więzienia „Walls” w teksańskim Huntsville. Pickett towarzyszył w ostatniej drodze dziewięćdziesięciu pięciu więźniom, którzy zostali w majestacie prawa uśmierceni zastrzykiem trucizny. Dla wielu był jedynym człowiekiem, z którym mogli szczerze porozmawiać. Każda egzekucja była dla niego osobistą tragedią. Przepełniony bólem, za każdym razem nagrywał na własny użytek przebieg dnia, w którym przyszło mu pełnić swoją niewdzięczna służbę.

Niekiedy był pewien, że wyrok został wydany na niewłaściwego człowieka… Tak było w przypadku Carlosa De Luny, skazanego za morderstwo podczas napadu na stację benzynową. Współcześnie prowadzone przez dziennikarzy „The Chicago Tribune” śledztwo potwierdza intuicję Picketta – De Luna, którego kolejne apelacje nie znalazły uznania w oczach gubernatora Teksasu, nie popełnił przypisanej mu zbrodni. Jego siostra nie potrafi sobie wybaczyć, że nie umiała ocalić mu życia. Razem z Pickettem zaczyna działać na rzecz zakazu kary śmierci – kto mógłby mieć większe od nich prawa i silniejszą determinację, by walczyć o życie skazanych?

TROY DAVIS – GEORGIA, USA
Troy Davis przebywa w celi śmierci  za zabójstwo policjanta Marka Allena MacPhaila w Savannah, Georgia. Historia jego sprawy każe postawić pytania na temat praktyki orzekania kary śmierci i systemu sprawiedliwości w ogóle.

  • W sprawie Troya Davisa nie było żadnych dowodów rzeczowych.
  • Broń użyta do dokonania tego zabójstwa nigdy nie została znaleziona.
  • Dowody przeciwko niemu składają się wyłącznie z zeznań świadków.
  • Na przestrzeni lat, siedmiu z dziewięciu świadków odwołało lub zmieniło swoje zeznania. Świadkowie utrzymują, że pierwotne zeznania złożyli pod presją lub przymusem ze strony policji. Jeden z dwóch świadków, który nie wycofał swoich zeznań, to inny możliwy podejrzany.
  • Dziewięć osób podpisało oświadczenia pod przysięga obwiniające innego podejrzanego.

Sprawa Troya Davisa była ponownie rozpatrywana w federalnym sądzie okręgowym w Savannah, Georgia w lipcu 2010 roku, na mocy decyzji Sądu Najwyższego. Sędzia orzekł 24 sierpnia 2010, że Troy Davis nie udowodnił swojej niewinności ponad wszelką wątpliwość. Jednocześnie, rozprawa unaoczniła, że wątpliwości co do jego winy są liczne i wciąż się utrzymują. Kara śmierci powinna być zmieniona, a w szczególności nie powinna być wykonywana w przypadku wątpliwości co do winy.

Troyowi Davisowi grozi teraz czwarte już wyznaczenie daty egzekucji. Musimy zapobiec jego egzekucji!

Podpisz petycję w sprawie Troya Davisa!

Reklamy

Posted on Październik 6, 2010, in AI Lublin, Kara śmierci, Pokaz filmu and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: