Oczyść Deltę Nigru! – happening. 17.10. (sobota)

Lubelska grupa Amnesty International zaprasza w sobotę, 17 października 2009 r., o godz. 14.00 na Plac Łokietka pod Ratuszem na happening z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, nawołując do oczyszczenia Delty Nigru.

Wydobycie ropy naftowej w zamieszkałym przez 31 milionów ludzi regionie Delty Nigru prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Powoduje ono choroby wśród ludzi i utratę przez nich tradycyjnych źródeł utrzymania, co wpędza ich w ubóstwo. Lokalne społeczności nie są informowane na temat inwestycji prowadzonych na obszarach przez nie zamieszkałych.

„Wzywamy koncern Shell – największego wydobywcę ropy w Delcie Nigru do bezzwłocznego usunięcia spowodowanych przez niego zanieczyszczeń. Wszystkie działania koncernów naftowych prowadzone w tamtym regionie powinny być konsultowane z lokalną społecznością” – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Lokalne grupy zbrojne coraz intensywniej domagają się większej kontroli nad bogactwami regionu. Dokonują one kradzieży ropy i prześladują pracowników koncernów naftowych. Akcje odwetowe władz często prowadzone są z użyciem nadmiernej siły. W wielu wypadkach oznacza to, wprowadzenie zbiorowej odpowiedzialności wobec lokalnych społeczności. Powoduje to gniew i poczucie krzywdy.

Akcja „Oczyść Deltę Nigru!” jest początkiem nowej kampanii Amnesty International „Żądamy Godności”. W ramach tej kampanii będziemy pokazywać, że ubóstwo to nie tylko brak dochodu, ale przede wszystkim naruszenie praw człowieka.

Zachęcamy do przybycia w sobotnie popołudnie pod Ratusz, w celu włączenia się w kampanię lubelskiego Amnesty. Podczas akcji będzie można zrobić sobie zdjęcie – petycję do władz Shella o usunięcie zanieczyszczeń z Delty Nigru.

Podejmij działanie!
Wezwij władze Shella do oczyszczenia Delty Nigru. Wyślij list lub e-mail – więcej informacji tutaj.

Akcja odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem przypominając o kondycji świata, którego piąta część pogrążona jest w ubóstwie, o tym, jak bardzo zależą od siebie bogaci i biedni, i o potrzebie globalnej odpowiedzialności.

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy obchodzony jest od 1987 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ogłosić ten dzień Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. Obchody 17 października mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, w szczególności w krajach rozwijających się i zwrócić uwagę na fakt, że walka z ubóstwem jest warunkiem tworzenia sprawiedliwego i bezpiecznego świata w przyszłości. W 2000 roku podczas szczytu Narodów Zjednoczonych 189 państw przyjęło Deklarację Milenijną zawierającą 8 milenijnych celów rozwoju, spośród których celem pierwszym i przewodnim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu na świecie.

Reklamy

Posted on Październik 15, 2009, in Afryka, Happening and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: