Dzień Milczenia – relacja

W niedzielę, 17 maja 2009 na deptaku w Lublinie odbył się happening zorganizowany z okazji Dnia Milczenia przez Amnesty International Lublin i lubelską grupę Kampanii Przeciw Homofobii.

Autorka Karolina Królikowska - Grzelak5

Autorka zdjęcia: Karolina Królikowska – Grzelak

Zobacz zdjęcia z Dnia Milczenia tutaj.

Kilkanaście osób, ubranych na czarno, stało w kręgu z zaklejonymi ustami. W ten symboliczny sposób wyrażaliśmy solidarność z osobami, które nie mogą cieszyć się z prawa do okazywania miłości do osoby tej samej płci. Oprócz aktywistów Amnesty International i KPH, na deptak przyszło kilkoro przeciwników happeningu.
Przechodnie dostawali ulotki informujące o celu i przyczynach akcji. Zbieraliśmy także podpisy pod petycjami wystosowanymi do prezydenta i premiera Iraku, z apelem o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście niedawnych morderstw dokonywanych na mężczyznach podejrzanych o homoseksualizm.

Działania związane z Dniem Milczenia spotkały się ze sporym zainteresowaniem osób spacerujących po deptaku. Często padały pytania dotyczące homofobii i sytuacji osób homoseksualnych w Polsce i na świecie. Okazywało się, że przeciętny przechodzień dysponuje bardzo śladową wiedzą na temat homofobii i problemów związanych z przejawami dyskryminacji na tle orientacji homoseksualnej. Przy okazji tej akcji, ujawniło się jak bardzo potrzebne są podobne działania, gdyż wiele osób posługuje się zasłyszanymi sloganami, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Przykładem takich absurdalnych treści jest ulotka, z której wyczytać można, że: „Średnia długość życia gejów w USA to 42 lata, a żonatych 75 lat”. Twórcy ulotki powoływali się na opinię człowieka, który został usunięty z grona członków Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za nierzetelność prowadzonych badań. Zatrważająca jest myśl, że są osoby, które z premedytacją wprowadzają w błąd, po to tylko, aby zasiać wrogość i nienawiść wobec innych.

Autorka Karolina Królikowska - Grzelak1

Autorka zdjęcia: Karolina Królikowska – Grzelak

Nutę optymizmu wniosło pojawienie się grupy studentek z Norwegii. Zobaczywszy happening i stojących obok przeciwników akcji, jedna z dziewczyn powiedziała: „Wojna jest złem, krzywdzenie ludzi jest złem. Nie ma za to nic złego w miłości dwojga ludzi, nawet jeśli są tej samej płci”. Stwierdzenie to jest bardzo dobrym podsumowaniem idei łączącej się z Dniem Milczenia.

Pięćset rozdanych ulotek i dziewięćdziesiąt trzy podpisy zebrane pod petycjami, dają nadzieję, że podobne akcje przynoszą wymierny skutek w postaci pogłębiania się poziomu świadomości społecznej.

17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia skreśliła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

Reklamy

Posted on Maj 25, 2009, in Dzień Milczenia, Happening. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: