Wieczór z Filmem o Białorusi – 21 maja 2009

film białoruskiAmnesty International Lublin oraz Kinoteatr Projekt zapraszają na:
Wieczór z Filmem o Białorusi

W programie filmy wyprodukowane przez Telewizję Belsat:

  • ”Rewolucja na raty, reż. Jarosław Kamieński, Polska 2007, 28′
  • ”Serce za kratam, reż.Volha Nikalaychyk, Białoruś 2008, 50′
  • ”Galeria Ady”, reż. Uładzimir Kołas, 2008, 53′

Sala Czarna Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Czwartek, 21 maja 2009
Godzina 18.00

Wstęp wolny

Będzie także możliwość zapoznania się z bieżącymi pilnymi akcjami i napisania listów oraz podpisania się pod petycją do władz Białorusi o zniesienie kary śmierci.

Rewolucja na raty
Filmowy debiut młodych, niezależnych dziennikarzy białoruskich współpracujących z Telewizją Białoruś. Pokazują oni dalsze losy swoich kolegów, którzy po zmanipulowanych wyborach w marcu 2006 roku zbudowali na centralnym placu Mińska namiotowe miasteczko.
Bohaterowie filmu, którzy w większości mają na swym koncie wyroki więzienia za udział w nielegalnej demonstracji po roku muszą podjąć decyzję czy ponownie wezmą udział w pokojowej demonstracji.

Serce za kratami
Film dokumentalny pokazujący rodziny białoruskich więźniów politycznych i ich stosunki z najbliższymi, z którymi mogą obcować wyłącznie przez więzienne kraty. Główną bohaterką jest matka Pawła Siewiarynca – jednego z liderów nielegalnej organizacji Młody Front, skazanego na karę więzienia w procesie politycznym. Codzienność dzisiejszej Białorusi z perspektywy bliskich osób, których aktywna pozycja obywatelska doprowadziła do pozbawienia wolności.

Galeria Ady
Akcja filmu rozgrywa się na Witebszczyźnie, gdzie niechlujność życia współczesnej wsi białoruskiej tworzy przygnębiający kontrast z nadzwyczajnym pięknem tamtejszej przyrody.
Bohaterowie filmu to małżeństwo – Ada i Oleg, prowadzący gospodarstwo rolne. Mimo ciężkiej pracy Ada wieczorem znajduje czas na rozwijanie swojej pasji związanej z malarstwem. Ada koresponduje z malarzami i zaprasza ich do swojej wsi na plener. Część prac powstałych w trakcie pleneru zostaje u Ady, która kupiła wiejski domek, który stał się jej prywatną galerią.

Film otrzymał nagrodę główną na VIII Międzynarodowym festiwalu kreatywnych filmów dokumentalnych  – „Escales Documentaire”, La-Rochelle, Francja; nagrodę „Złota bogini” w kategorii „Charakter narodowy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i audycji telewizyjnych „Złoty bęben” – Chanty-Mansijsk, Rosja. Wrzesień 2008; oraz nagrodę specjalną za najlepszy regionalny niskobudżetowy film dokumentalny – „Europa Prix”, Berlin. Październik 2008. Konkurs pod patronatem Rady Europy i Parlamentu Europejskiego.

Biełsat TV – pierwsza niezależna telewizja na Białorusi, rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r., w Światowy Dzień Praw Człowieka. Kanał został stworzony jako jednostka organizacyjna Telewizji Polskiej. Projekt przygotowywany był w TVP już od czerwca 2006 r. pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. Telewizja Polska współpracowała m. in. z członkami Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, które w uznaniu swoich starań zostało wcześniej uhonorowane przez Parlament Europejski Nagrodą Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa. Od samego początku projekt jest wspierany również przez Fundację Wolność i Demokracja (organizacja non-profit, realizująca projekty na rzecz demokracji na Białorusi). Biełsat – to telewizja, którą tworzą Białorusini dla Białorusinów, w ich ojczystym języku.

Bardzo serdecznie zapraszamy!

Reklamy

Posted on Maj 19, 2009, in Białoruś, Film. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: