Warsztaty „Prawa Człowieka – Edukacja – Działanie” w Krasnymstawie

21 listopada i 5 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie odbyły się warsztaty „Prawa Człowieka – Edukacja – Działanie”, prowadzone przez trenerów lubelskiego REAPu (zespołu edukacyjnego).

Poniżej relacje z warsztatów:

Warsztaty Prawa Człowieka – Edukacja – Działanie cz.1

21.11.2008 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się otwarte warsztaty Praw Człowieka w kontekście edukacji i działania. Tematyka zajęć obejmowała kwestie dyskryminacji i praw człowieka. Poruszała również takie zagadnienia jak: prawa kobiet, fair trade (sprawiedliwy handel), homofobia itp. Głównym celem warsztatów było kształtowanie postaw tolerancji i szacunku wśród młodzieży.

Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Prawa człowieka – edukacja – działanie” frekwencja nie była zadziwiająca, jednak osoby, które przyszły nie żałowały, ponieważ zabawa była przednia :D Oprócz części dyskusyjnej, była także część „ruchowo-rozrywkowa” ;) pozwalająca lepiej wczuć się w skórę innych ludzi i lepiej rozumieć ich problemy. Na wstępie spotkania trenerka REAPu przybliżyła historię Amnesty International. Następnie każdy z uczestników losował karteczkę z opisem postaci w jaką ma się wcielić. Była np. zakonnica pracująca w ośrodku opieki społecznej, bogata właścicielka BMW, przywódca grupy nacjonalistycznej, dobrze usytuowany gej oraz uchodźca :) Jedna z osób prowadzących czytała pytania. Odpowiedź twierdząca oznaczała krok do przodu, natomiast przecząca krok do tyłu. Uczestnicy stojący w tylnej części sali, odzwierciedlali postacie społecznie wykluczone. Już sama forma pytań i udzielane na nie odpowiedzi „otwierało oczy” na wiele problemów danej osoby. Część dyskusyjna wypadła bardzo interesująco, pojawiło się wiele ciekawych spostrzeżeń. Poruszono między innymi kwestie niepełnosprawnych.

Autorka relacji: Edyta Janeczek
Źródło: www.mdk-krasnystaw.pl

prawa-czlowieka-edukacja-dzialania1

Warsztaty Prawa Człowieka – Edukacja – Działanie cz.2

Kolejne warsztaty o tematyce antydyskryminacyjnej upłynęły w bardzo przyjemnej atmosferze. Pozytywnym zjawiskiem jest uczestnictwo coraz większej liczby osób. Zajęcia rozpoczęły się od gry integracyjnej zapoznającej ze sobą uczestników. Po czym trenerka zrobiła ciekawe wprowadzenie w tematykę tolerancji, a mianowicie przytoczyła opowiadanie o chłopcu z jednym okiem, uczestnicy w tym czasie z zamkniętymi oczami wczuwali się w postać bohatera. Po rozmowie na temat tolerancji nastąpiło przejście do części praktycznej. Prowadząca podzieliła wszystkich w pary i rozdała scenki do zainscenizowania. Na przygotowanie się do swoich ról było około 10-15 min, jednak większość grup improwizowała. Przedstawiono takie sytuacje jak: rozmowa ciemnoskórej osoby z sąsiadką z bloku, egzaminowanie osoby niesłyszącej przez wyrodną nauczycielkę, rozmowa o pracę osoby wyznającej judaizm oraz rasistowski ekspedient nie chcący obsłużyć Romki. Owo zadanie dostarczyło dużo humoru i zabawy, ale i refleksji nad sytuacją poszczególnych p ostaci. Po odegraniu scen uczestnicy opowiedzieli o swoich wrażeniach związanych z rolami oraz o obecności takich sytuacji w polskich realiach. Warsztaty zwieńczyła ciekawa dyskusja, którą musiała przerwać trenerka ze względu na brak czasu.

Autorka relacji: Edyta Janeczek
Źródło: www.mdk-krasnystaw.pl

Organizatorzy warsztatów:
Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie
Amnesty International Lublin

Reklamy

Posted on Grudzień 22, 2008, in REAP, Warsztaty. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: