Wizyta Tybetańskiego więźnia sumienia w Lublinie.

poza-strachem1

W sobotę, 15 listopada odbył się w Chatce Żaka pokaz filmu „Poza strachem” oraz spotkanie z jego współtwórcą byłym tybetańskim więźniem politycznym, uchodźcą Gyaliongiem Tserinem.

Frekwencja na spotkaniu przerosła nasze oczekiwania. Sala Mała Scena w Chatce Żaka wypełniona była po brzegi.

Zobacz fotorelację ze spotkania tutaj.

Gyaliong Tserin jest od 1987 roku zaangażowany w działania na rzecz praw człowieka i wolności Tybetańczyków. Pięciokrotnie aresztowany, spędził dwa lata w areszcie oraz ośrodku reedukacji przez prace. W wyniku prześladowań w 2002 r. uciekł z Tybetu, obecnie mieszka w Szwajcarii. W 2007 r. wraz z kuzynem Dhondupem Wangchenem rozpoczął realizacje projektu „Pokonać strach”, mającego na celu udokumentowanie opinii zwykłych Tybetańczyków na temat życia pod chińską okupacją, a także zaprezentowanie tych opinii światu.

„Poza strachem” (ang. Leaving Fear Behind) to bezprecedensowy film, potajemnie wyprodukowany w Tybecie oraz wywieziony poza jego granice dosłownie kilka dni przed marcowymi zamieszkami. Jest 25-minutowym filmem dokumentalnym, stworzonym przez grupę śmiałych filmowców tybetańskich, który oddaje sentymenty Tybetu odnośnie rządów chińskich, wagi i symboliki igrzysk olimpijskich oraz powrotu Dalailamy. Zespół filmowców samouków ze wschodniego Tybetu – Dhondup Wangchen (rolnik) i jego przyjaciel Golog Jigme (mnich), potajemnie nagrali 35 godzin rozmów ze zwyczajnymi Tybetańczykami, nagrania zostały przekazane za granicę. Premiera filmu odbyła się w Pekinie tuż przed rozpoczęciem Igrzysk. Twórcy filmu zostali aresztowani w marcu, Dhodnup Wangchen wciąż przebywa w chińskim więzieniu. Apele do władz chińskich w sprawie Dhodnupa pisać będziemy w ramach tegorocznego Maratonu Pisania Listów (13-14 grudnia).

Więcej informacji:
http://www.ratujtybet.org
http://www.leavingfearbehind.com

Organizatorzy: lubelska grupa Amnesty International, Fundacja Inna Przestrzeń oraz Chatka Żaka.

Reklamy

Posted on Listopad 16, 2008, in Film, Tybet. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: